Kuchnia – jak zaprojektować, żeby nie żałować?

Kuchnia to moje ulubione miejsce w domu. Uwielbiam spędzać tam czas na gotowaniu, jedzeniu (umówmy się: głównie na jedzeniu), ale też na rozmowie z bliskimi, a nawet sprzątaniu. Jednak, by korzystanie z niej było jak najbardziej przyjemne, należy wcześniej dobrze przemyśleć jej projekt.

1. Płyta kuchenna (indukcyjna lub gazowa) zamiast piecyka.

Kiedy kuchenka styka się z szafkami, w szczeliny pomiędzy nimi łatwo dostają się kawałki jedzenia, które mogą powodować nieprzyjemny zapach. Oczywiście można sprzątnąć to po odsunięciu kuchenki, ale szczerze: jak często to robimy? Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest tutaj płyta, wokół której łatwo wytrzemy blat i kuchnia jak nowa!

2. Piekarnik na wysokości tułowia.

Okej, mamy gdzie gotować, ale co z pieczeniem? Mając piekarnik na wysokości tułowia trudniej o oparzenie podczas wyciągania potraw. Ponadto jest to bezpieczniejsza opcja dla rodzin z małymi dziećmi – po prostu maluchy tam nie dosięgną.

3. Kącik śniadaniowy.

Nazwałam to kącikiem, choć niekoniecznie właśnie tam musi się znajdować. Chodzi o miejsce, w którym można usiąść w małym gronie i bez potrzeby przygotowywania stołu w jadalni napić się herbaty lub zjeść śniadanie.

4. Szafki sięgające do sufitu.

Jeśli masz ograniczoną ilość miejsca – wykorzystaj każdą możliwą przestrzeń. Świetnym sposobem jest umieszczenie nad blatem szafek, które kończą się przy suficie. Z początku może się to wydać nieporęczne. W końcu jak dosięgnąć do tych wyższych półek? Dlatego dobrym rozwiązaniem jest trzymanie tam rzeczy, których używamy sporadycznie, więc nie potrzeba ich dosięgać tak często, by stało się to uciążliwe.


To wszystko, co na dziś przygotowałam. Mam nadzieję, że Ci się spodobało i zostaniesz tutaj dłużej. Życzę miłego wieczoru, nocy lub dnia – zależy kiedy to czytasz. Do następnego!

4 komentarze

  1. Dobrze przemyślana i fukcjonalna kuchnia to coś, co zdecydowanie ułatwia codzienne życie. Twoje wskazówki są jak najbardziej trafione, a jedynej której u siebie nie zastosowałam to rozwiązanie z piekarnikiem. Każdy centrymetr blatu był dla mnie cenny 🙂

    1. Jak najbardziej rozumiem. We wnętrzach nie ma na wszystko uniwersalnej zasady i przede wszystkim trzeba dostosować się do tego z czym zaczynamy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *